Gljivice na noktima: kako izgledaju, kako se prenose, kako se liječiti

Gljivice kvare izgled noktiju i neugodno nam je ako ih netko primijeti. Međutim, može biti teško riješiti ga se. Nakon uzimanja lijekova i masti, bolest se može ponovno vratiti uz nelagodu, svrbež i peckanje. Važno je odabrati lijek koji će u potpunosti ukloniti bolest.

U ovom ćemo članku otkriti kako liječiti gljivice na noktima kako se ne bi vratile.

Znakovi gljivica noktiju

Medicinski naziv za gljivicu noktiju je onihomikoza. Poput mnogih bolesti, ne manifestira se oštro i jasno odmah nakon infekcije. Prvi znakovi pojavljuju se 2-3 tjedna nakon izlaganja uzročniku. Prvo, ploča nokta gubi svoj sjajni sjaj, a zatim se pojavljuju drugi simptomi:

  • bjelkaste ili žućkaste pruge, mrlje na ploči nokta;
  • promjena boje nokta u žutu, smeđu ili sivu;
  • zadebljanje, odvajanje, tuberoznost ploče nokta;
  • neugodan miris;
  • ljuštenje i crvenilo kože oko nokta i između prstiju;
  • peckanje i svrbež.

Bez liječenja, gljivična infekcija potpuno uništava ploču nokta: ona se ljušti i otkriva ležište nokta.

Gdje možete dobiti ovu bolest?

Javna mjesta s visokom vlagom predstavljaju opasnost: bazeni, kupke, hamami, saune, teretane. Gljivica se lako prenosi izravnim kontaktom sa zaraženom osobom: uzročnik ulazi u zdrava područja i uzrokuje infekciju. Možete se zaraziti ako koristite osobne stvari pacijenta, na primjer, njegove cipele ili ručnik.

Gljivice se šire i na mjestima gdje postoje iznajmljivači cipela. Na primjer, u kuglanju ili iznajmljivanju klizaljki, skijaških cipela, snowboarda. Posebno je opasno ako se tamo ne poštuju sanitarni standardi. Možete se zaraziti onihomikozom iz papuča ako ih često nose različiti gosti.

Opasnost predstavljaju i kozmetički saloni te manikuri i pedikeri koji pružaju usluge kod kuće. Ali samo ako ne koriste jednokratni materijal za svakog novog klijenta ili ne steriliziraju radni alat.

Kako izgledaju gljivice na noktima?

Primjer gljivice noktiju na fotografiji jasno je prikazan. Glavni znakovi onihomikoze vidljivi su odmah: promjena boje nokta, njegovo zadebljanje i kvrgavost. Lijevo je nokat prije tretmana, desno nakon laserskog tretmana.

gljivice noktiju prije i poslije tretmana

Faze razvoja bolesti

Bolest se razvija postupno. Neposredno nakon infekcije nećete osjetiti nelagodu, izgled nokta se gotovo neće promijeniti. Ali s vremenom se broj neugodnih simptoma povećava. Gljivice na noktima imaju 3 stadija:

  • normotrofični - pruge žućkaste i bjelkaste boje pojavljuju se u debljini nokta, ali se njegov oblik i debljina ne mijenjaju, nema subungualne hiperkeratoze, odnosno zadebljanja i odvajanja;
  • hipertrofična - ploča nokta dobiva žutu, sivu ili smeđu nijansu, nokat se zgusne zbog hiperkeratoze, pojavljuje se krhkost, rubovi postaju nazubljeni;
  • distrofični - nokat postaje tanji i ljušti se s kreveta nokta, stvaraju se praznine.

Zašto su gljive opasne?

Trebali biste se obratiti liječniku čim primijetite prve promjene na noktu. Bolest ne nestaje sama od sebe, bez liječenja će se proširiti na druge dijelove tijela i napredovati.

Ako započnete bolest, postoji rizik od komplikacija:

  • dodatak druge infekcije, na primjer, erizipela - ovo je zarazno-alergijska bolest koja se pojavljuje na koži kao crvene mrlje;
  • dijabetičko stopalo s trofičkim ulkusima na nogama, u teškim slučajevima to dovodi do gangrene;
  • alergijski osip i ljuštenje na koži;
  • u rijetkim slučajevima, oštećenje unutarnjih organa i sustava.

Gljiva na noktima nije samo vanjski nedostatak, pa samoliječenje može uzrokovati ozbiljnu štetu. Ne smijete uzimati lijekove bez recepta stručnjaka, jer mogu imati nuspojave ili imati nepredvidiv učinak na tijelo.

Postoje mnoge vrste gljivica koje uzrokuju bolest. Da biste pronašli tablete i masti koje će djelovati u vašem slučaju, morate proći laboratorijske pretrage. Inače, lijek može biti beskoristan.

Koji liječnik liječi gljivice?

Bolesti kože i noktiju liječi dermatolog ili dermatovenerolog, provodi dijagnostiku i priprema liječenje. Ali postoji visokospecijalizirani dermatolog koji se bavi isključivo gljivičnim infekcijama – mikolog.

Stručna klinika zapošljava iskusne dermatologe koji cjelovito pristupaju liječenju onihomikoze. U prvoj fazi stručnjaci pregledavaju zahvaćene nokte. Zatim se provodi laboratorijska dijagnostika - omogućuje vam potvrdu dijagnoze i određivanje vrste gljivica. Nakon toga liječnik sastavlja plan liječenja, uzimajući u obzir kontraindikacije i želje pacijenta.

Moderna klinika također zapošljava podologe - majstore koji pripremaju nokte za daljnju obradu i obavljaju medicinsku pedikuru. Ovo nije isti postupak koji se radi u kozmetičkim salonima. Da biste razumjeli razliku, morate razmotriti vrste pedikure:

  • medicinska pedikura je tretman problematičnih noktiju za učinkovitije liječenje, tijekom procesa stručnjak uklanja oštećeni sloj nokta, kao rezultat, anti-gljivična sredstva djeluju dublje;
  • Terapeutska pedikura je postupak koji pomaže u rješavanju problema s kožom i noktima, a tijekom postupka majstor može koristiti masti, pripravke, losione itd. za liječenje i liječenje problematičnih područja;
  • estetska pedikura - radi se u kozmetičkim salonima, čini stopalo i nokte estetski privlačnijim.

Dermatolog i podolog su stručnjaci koji zajedno rade kako bi se pacijent što prije riješio gljivične bolesti.

načini za uklanjanje gljivica stopala

Metode za uklanjanje gljivica

Moderna medicina nudi nekoliko mogućnosti liječenja onikomikoze. Razmotrimo svaku metodu zasebno.

Lijekovi

U ljekarnama se prodaju mnoge tablete, masti i lakovi protiv onihomikoze, nazivaju se antimikotici. Ali ne možete kupiti bilo koji lijek i riješiti se bolesti, jer su različiti lijekovi usmjereni protiv različitih vrsta gljivica. Štoviše, lijekovi protiv gljivica su toksični, pa se mora pridržavati točne doze.

Još jedna važna nijansa: gljiva je imuna na lijek. Ako ovo nije prvi put da uzimate lijekove, uzročnik bolesti može razviti imunitet, pa će liječenje biti beskorisno.

Specijalni flasteri

Oni se lijepe na oštećeni nokat, a aktivni sastojci u sastavu bore se s problemom. Ali proizvod djeluje samo površno, flaster vam neće pomoći da se riješite gljivica unutar nokta i kože.

Osim toga, nije uvijek prikladno hodati s njim: može otpasti tijekom hodanja ili se odvojiti zbog vlage. A ako je zahvaćeno više od jednog nokta, nanošenje flastera na svaki prst nije baš zgodno.

Laserska terapija

Ovo je najučinkovitija moderna metoda liječenja. Laser daje vidljive rezultate već pri prvoj uporabi u 90% slučajeva. Tijekom procesa nema boli, peckanja i nelagode, a jedan tretman traje svega 10-ak minuta.

Liječenje se odvija u 2 faze:

  1. Laser djeluje dubinski na micelij gljivice kako bi je uništio. Istodobno, zdrava koža i tkiva noktiju nisu oštećeni.
  2. Laser obnavlja ploču nokta, što dovodi do bržeg ponovnog rasta.

Masti, tablete i flasteri ne daju tako dubok i brz učinak.

Laser vam omogućuje da izbjegnete uklanjanje nokta i održite ploču zdravom.

Mjere prevencije

Da biste izbjegli liječenje gljivica noktiju, trebali biste slijediti preventivne mjere. Jednostavna pravila pomoći će u zaštiti od bolesti:

  • održavajte osobnu higijenu - redovito se tuširajte, nosite čiste čarape, jednom tjedno podrežite nokte;
  • ako idete u javno kupatilo, saunu, bazen, koristite samo pojedinačne papuče i ručnik;
  • ne hodajte bosi na javnim mjestima;
  • ne nosite tuđe cipele, čak ni kućne papuče, u posjetu;
  • ne hodajte u mokrim cipelama;
  • ojačajte svoj imunološki sustav i očuvajte svoje zdravlje.

Kad idete na manikuru i pedikuru, nemojte se ustručavati pitati majstora kako obrađuje i sterilizira radni pribor.

Zašto je bolje ne baviti se samoliječenjem, već se obratiti stručnjacima?

U najboljem slučaju, nakon samoliječenja, gljivice će se ponovno pojaviti na noktima, u najgorem slučaju, korištenje lijekova bez nadzora liječnika naštetit će vašem zdravlju. Samo liječnik može odabrati sveobuhvatan tretman i potpuno se riješiti problema.

U klinici će dermatolog provesti dijagnostiku i potrebne studije. Zatim će podijatar obraditi i pripremiti ploču nokta. Glavni dio liječenja provodi se pomoću lasera - stručnjaci koriste suvremenu inovativnu opremu. Već nakon prvog postupka primijetit ćete poboljšanja.

Kako bi liječenje bilo jednostavno, a zahvati ugodni, stručnjaci se svakom pacijentu odnose s pažnjom i toplinom, a liječnici odabiru individualni pristup.